מאמרים בנושא טיפול משפחתי

זוגיות פרק ב' עם ילדים – איחוד משפחות וכוחות
אחוז גבוה מאוד מהנשואין מסתיים בגרושין. למרות זאת הצורך האנושי לקשר זוגי משיך להתקיים. לרבים מהזוגות הנישאים מחדש יש ילדים מהנישואין הראשונים, מצב אותו מכנה הספרות המקצועית "משפחה מורכבת", משפחה המורכבת מאחת או שתי משפחות שהתפרקו הורכבו מחדש ולפחות לאחד מבני הזוג יש ילד אחד או יותר.

ניתוקים והתנתקויות רגשיות במשפחה
הדימוי שיש למרבית האנשים אודות משפחה הינו שהמשפחה היא מקור תמיכה, חום ואהבה, היושבת סביב ארוחה משפחתית באווירה חיובית ומחוייכת. אלא שבמשפחות רבות קיימים ניתוקים בין חלק מבני המשפחה, ניתוקים העלולים להימשך משך שנים ארוכות וכאלה שלא מתאחדים לעולם. כמטפלת אני מכירה לא מעט ניתוקים המתקיימים בין הורים לילדיהם, ילד להורה (אחד או שניהם), אחים, חמות לכלה וכל הרכב משפחתי אחר שמעלים על הדעת.

אלימות במשפחה - הנראית והסמויה
במסגרת משפחה, ניתן לראות אלימות גלויה אך קשה לזהות אלימות סמויה ולא מובהקת. מי מאיתנו לא רב מידי פעם עם בן/בת הזוג. אבל כאשר המריבות חוזרות על עצמן, הולכות ומתעצמות יש להתייחס אליהם כדי למנוע הדרדרות נוספת. מאמר זה דן בתופעת אלימות גלויה וסמויה במשפחה, חשיבות הזיהוי וההכרה בתופעה זו. המאמר ייתייחס לנשים, אבל באותה מידה הוא מופנה גם לגברים.

משולשים משפחתיים
חשוב לזהות משולשים במערכת המשפחתית. משולש עלול לחבל בקשר בין בני זוג ולגרום לאי-תפקוד זוגי/הורי. משולשים מתפתחים כאשר זוגות, לרוב, לא יציבים מחפשים צד שלישי להפגת מתחים וחרדה. אדם זה הוא בדר"כ אחד הילדים (אך יכול להיות כל מכר/חבר אחר). במידה ומשולש כזה נכשל בהפגת המתח והחרדה, יכולים להשתלב משולשים אחרים שיווצרו. משולשים אחרים יכולים להיות: מאהב או מאהבת, קריירה, תחביבים, עיסוק אינטנסיבי בספורט, עבודה, חברה/חבר ועוד.

טיפול זוגי לקראת גירושין
כשאחד מבני הזוג או שניהם, מזהים ריחוק שחל ביניהם – זה הזמן לפנות לטיפול זוגי, במטרה למנוע גרושין רגשיים (אמוציונאליים) בהם כל אחד מבני הזוג מפתח מרחק רגשי ופיזי מבן זוגו ובונה לעצמו עולם נפרד. בטיפול יעלו הסוגיות ביחס לרצון להמשיך בתוך המערכת הזוגית הקיימת. ניתן גם לפנות לטיפול גם בשלב בו מתקבלת ההחלטה אודות פרידה. מטרת הטיפול היא לעזור לכל אחד מבני הזוג להבין מה הוא מרגיש, חושב, רוצה ולקבל החלטה בהתאם לכך. כלומר, כמה הם מחוייבים למערכת הזוגית, לתהליך הטיפול, האם הם רוצים להשאר בתוך המערכת הזוגית או להפרד.

השפעת מחלת נפש אצל אחד מבני המשפחה על המשפחה כולה.
כמי שעובדת שנים רבות עם אנשים שאחד מבני משפחתם חולה במחלת נפש, מטפלת ומנחה קבוצות הורים, אני עדה לרגשות המורכבים המלווים התמודדות זו. לעיתם קרובות, התמודדותם של הורים לחולה נפש שונה מהתמודדות אחים או בני זוג לחולי נפש...

משבר במשפחה – מתמודדים או מתפרקים?
ככל שהמשפחה מתאפיינת בתקשורת גלויה ובהבעת רגשות פתוחה בה ניתן לקבל ולהעביר מסרים באופן ברור ועקבי תוך שיתוף ופתיחות, ומתקיימת חשיבה משותפת בפתרון בעיות וקונפליקטים מתוך רגישות והבנה הדדית – יכולת ההתמודדות שלה עם המשבר תהיה טובה יותר. משפחות שרמת התפקוד שלהן טובה לפני המשבר הן בעלות סיכוי רב יותר להסתגל ולתפקד היטב גם לאחריו.

משבר משפחתי - חולי במשפחה
מחלות כמו: מחלות נפש, סרטן, מחלות לב קשות ועוד מוגדרות בספרות כמחלות "משפחתיות". אבחונן של מחלות אלה בבן משפחה גורם לשינוי בשווי המשקל המשפחתי, שהיה נהוג עד לגילוי המחלה. למעשה, בני המשפחה נאלצים להגדיר מחדש את עצמם כמשפחה. הופעת המחלה מהווה גורם מלחיץ לא רק לחולה כי אם גם למשפחתו. מכאן, שהתמודדות עם המחלה היא התמודדות משפחתית, ללא קשר לשוני בין מאפייניה.