טיפול משפחתי

חושבים לפנות לעזרה?
אשמח לקחת חלק בתהליך, לשמוע, להקשיב ולסייע.

מעוניינים לשמוע פרטים על הטיפול? השאירו פרטים ואחזור בהקדם.

כמה מלים על טיפול משפחתי

במעגל החיים משפחות מתמודדות לעיתים קרובות עם מטלות מורכבות הנובעות מגורמים חיצוניים ופנימיים כגון: מחלה, קשיים כלכליים, אובדן או שינוי אצל אחד מחברי המשפחה המשפיע על התא המשפחתי כולו.

בנוסף עלולים להתקיים במשפחה: דפוסי תקשורת והתנהגות בעיתיים, קונפליקטים וקשיים בין אישיים עשויים לפגוע הן בתפקוד התא המשפחתי והן בתפקודו של כל אחד מבני המשפחה.

אני מאמינה כי טיפול משפחתי או זוגי יכול להביא לתפקוד טוב יותר של המשפחה או בני הזוג כיחידה שתשפיע באופן חיובי על החברים בה ועל הסובבים אותם במסגרות הרחבות יותר.

טיפול משפחתי, הידוע גם כטיפול זוגי ומשפחתי או טיפול משפחתי מערכתי. זהו תחום שנועד לעבוד עם משפחות ובני זוג הנמצאים במערכת יחסים. מטרת הטיפול הינה ליצור שינוי או התפתחות ביחסים.

טיפול משפחתי כולל את המשפחה או חלק מחברי המשפחה. בטיפול משפחתי עוסקים בגיוס חברי המשפחה להתמודדות עם קשיים ופתרון בעיות המקשות על המשפחה כולה או על חלק מחבריה. בטיפול משפחתי מתמקדים בעיקר במטרות שהוצבו על ידי המשפחה בשיתוף עם המטפל.

בטיפול משפחתי אנו מזהים דפוסי תקשורת, אמונות, קשרים משפחתיים מהעבר ודרכי התמודדות שונות המקשים על חיי כל המשפחה. בטפול נחשפות זוויות הראיה המגוונות של כל אחד מהחברים בה, דרכי ההתמודדות השונות והקשיים של כל אחד מהחברים.

טיפול משפחתי אינו מצביע על כשלון של ההורים או של אחד מחברי המשפחה, אלא על קושי באינטראקציה אשר פוגם בהתמודדות המשפחה עם המטלות והאתגרים המלווים את המשפחה.

המשפחה הינה מערכת תמיכה, בעיקר רגשית, רבת עוצמה. הכוחות של הפרטים ושל חברי הקבוצה מגיעים מתוך הקבוצה – המשפחה. לכן, חשוב להתמקד בכוחות החיוביים של המשפחה ולפתור את הקונפליקטים המלווים.

טיפול משפחתי מתאים למצבים של משבר נקודתי חריף וכן בהתמודדות במצבים של שינוי כגון:
הריון, פיטורין, פרישה, בעיות כלכליות, פריצת מחלה פיזית או נפשית, בגידה, קשיים על ילדים ומתבגרים ועוד.

ניתן לשלב טיפול משפחתי עם טיפול זוגי, פרטני או קבוצתי. לעיתים אף ממולץ לפנות לטפולים אלה, בעיקר כאשר אחד מחברי המשפחה סובל ממצוקות שלא בהכרח נובעות אך ורק מהקשיים המשפחתיים. מאידך, כאשר אחד מחברי המשפחה סובל מבעיה, טיפול משפחתי עשוי להועיל משמעותית הן לאדם עצמו והן לחברי המשפחה המתמודדת עם קשייו של הפרט. טיפול משפחתי עוזר בהעברת המוקד מהפרט למשפחה כולה ועוזרת בכך שהופכת את הקשיים למצב בו המשפחה כולה מתגייסת לשיפור ותיקון מצבים קונפליקטואליים ולא שאחד מבני המשפחה מסומן כ"בעיית המשפחה".