הסתגלות

הסתגלות היא יכולתו של אדם לשנות את מעשיו, מסלולו, נקודת מבטו וגישתו, ולהתאימם למצב חדש.

 

כאשר החיים משתנים, יכולת הסתגלות מסייעת לנו ליצור אפשרויות חדשות. יכולים להיות אלה שינויים קטנים או גדולים. כבני אדם אנו משתנים ומסתגלים כל הזמן. לעתים מרגישים שקשה מאוד עד בלתי אפשרי לשנות ולהסתגל, עד שמתרחש משהו אשר מוכיח לנו את ההפך.

 

העולם כולו ואנחנו מסתגלים יחד לוירוס הקורונה.


נורמאלי לחלוטין להרגיש חרדים, מוטרדים ומודאגים משינויים המתרחשים בחיים אותם אנו מכירים. הכל השתנה דרמטית בן לילה. רבים נאבקים במציאת דרכים להתמודד עם המציאות החדשה. איש אינו יודע כמה זמן המגיפה תמשך ומתי נוכל לחזור לחיים אותם אנו מכירים. חמור מכך, רבים חוששים מהעתיד, אובדן מקום העבודה ומקור הפרנסה. אי ודאות שולטת בחיי כולנו.


כיצד אנו יכולים להתייחס לתקופה זו, באופן שישמור על רווחתנו הנפשית?


לקבל את הרגשות המציפים – חשוב להכיר בכך שימים אלה מציפים אותנו במחשבות ורגשות, לא בהכרח חיוביים. במקום לנסות להרחיק אותם ולברוח מהם, קבל אותם. הדבר נכון גם לגבי עצב הנובע מאבדן הדרך להתפרנס, מהילדים שנמצאים ללא מסגרת וההשלכות הרחבות הנוספות. מחקרים מוכיחים שהימנעות מרגשות כאלה, מעצימה אותם יותר. שימו לב למחשבות השליליות, לתחושות בגוף שעולות. התבוננות בהם ללא שיפוט ופחד, מסייעת להרפות מהם. מודעות וקשב למה שאנו מרגישים קשורה באופן ישיר לבריאות נפשית טובה.


כשאנו מאפשרים לרגשות ופחדים להציף מבלי לחסום אותם, אנו מאפשרים להם לבוא וללכת תוך כדי התמקדות כיצד לצד המחשבות, אנו ממשיכים לעסוק בדברים משמעותיים ומשמחים. אפשר לעבור את התקופה ולחכות לימים טובים יותר – במקום להילחם ברגשות. אנו יכולים להשקיע את האנרגיה בהפקת הטוב ביותר מתקופה זו, מבלי להתעלם מהקשיים. הכל בהתאם לנסיבות.


קשה לדאוג למצבך הפיזי והרגשי כאשר המרחב מצטמצם. אבל חשוב לא לנטוש מרחבים אלה ולהיסחף רק לשלילי. מחקרים מוכיחים שפעילות גופנית (כל אחד בהתאם ליכולתו ומגבלותיו), תזונה ופעילות חברתית מקושרת ישירות לרווחה נפשית.


קבע עם עצמך פגישה יומיומית לפעילות גופנית כלשהיא באמצעות הזום או בכל דרך אחרת אפשרית. קבע פגישות, אישיות בזום, facetime, ווטסאפ וכו'. פגוש חבר או שניים ושבו במרחק חברתי בטוח, כפי שנדרש. כך גם ביחס לבני משפחה.זו הזדמנות ללמוד להיעזר יותר באנשים סביבך, במקום לסמוך רק על עצמך. ישנה חשיבות וחיוניות בהעמקת קשרים חברתיים ומשפחתיים בכל דרך אפשרית, בתקופה דיגיטלית זו. מדובר בהזדמנות נדירה לקרבה, העשרה והעצמת קשרים קיימים.


שיגרה חדשה מעניקה חוסן.


לבסוף, זכור כי יכולות להיות השלכות חיוביות גם כאשר אנו חווים רגשות שליליים. מחקרים מראים שאנשים העוברים חוויות חיים קשות, עשויים לצאת מהם עם תחושה עמוקה יותר של חוסן נפשי, מערכות יחסים מחודשות והערכה מחודשת לחיים. כבר היום אני שומעת אנשים המתארים כיצד התחילו לחיות בצורה מלאה ומכוונת יותר. בעזרת מודעות ותכנון, אנו יכולים להישאר חזקים פסיכולוגית ואף לצמוח מחוויה משנה חיים זו.

 

נעים להכיר

שלום, שמי חוה אוסטרובסקי, עובדת סוציאלית המתמחה בטיפול ויעוץ פרטני, זוגי ומשפחתי בסביבה אמפטית, תומכת, מכילה ובטוחה, תוך שמירה על סודיות מוחלטת. הקליניקה היא באיזור פתח-תקוה.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מאמרים נוספים

עקבו אחרי