חשיבותם של אנשים מעצימים בחיינו

 

כולנו יודעים ונכתב לא מעט על  כמה עד כמה חשוב  להימנע מאנשים הגורמים לך רע "מרעילים". ביקורתיים, מגבילים, מצמצמים, מתעללים רגשית וכן הלאה. הרבה פחות מדברים וכותבים על החיוניות והחשיבות של אנשים "מעצימים" בחיינו. כאלה היודעים לתמוך, לעודד, לחזק ולהאמין ביכולותיך.

מחקרים מראים כי חוסן נפשי (היכולת להסתגל, להתמודד ולהתאושש ממצבי מצוקה),  תלויה במידה רבה בנוכחות מיטיבה ותומכת לאורך כל מהלך החיים. דמויות מעצימות תורמות לתחושת אושר, סיפוק והגשמה של שני הצדדים – הנותן והמקבל. ההפך מהדמויות ה"מרעילות" – המבטלות, מגמדות ומגבילות את הרוח ואת הנפש.

ישנם אנשים שהלך החשיבה שלהם "מרעיל", מזיק, פוצע ופוגע. זיהוי אנשים אלה והימנעות מהם היא מיומנות חיונית ללמוד מוקדם ככל האפשר. יש ביכולתם לגרום לסבל ו"להרעיל" אחרים הנמצאים עימם במגע: במעגל הרחוק אלה חברים לעבודה ולקריירה ובמעגל הקרוב אלה בני משפחה כגון הורים, אחים, בני זוג ולעיתים ילדים. הם מערערים את בטחונכם, דואגים להזכיר את הכישלונות והחולשות וגורמים לעצירה של כל יוזמה כמעט. כשמתעמתים איתו, הוא יבקר אותך על כך שאינך מבין "בדיחה" או את ה"כנות שלו" וישאיר אותך חסר מילים. נראה כאילו אדם זה משתמש באחרים כדי להרגיש טוב יותר עם עצמו ולהגביר את בטחונו העצמי הדל. כאשר יודעים לזהות, מגלים מה עומד מאחורי הערותיהם הרעילות או מבטיהם שנועדו לפגוע ולהשפיל. נשמע מוכר?

לרוב קל לזהות אותם. הם חסרי בטחון המסווים אותו ביוהרה. אומרים דברים פוגעים ומסתתרים אחרי אמירות "רק צחקתי…", "אתה רגיש מידי…", " לא התכוונתי…" וכו' ובכך משאיר אותך עם ספקות ותחושת מותשות שמא הבנתך, רצונותייך ודעותייך אינם ראויים. קשה מאוד לשנות את האנשים הרעילים, הם מתבצרים בעמדתם  ההגנתית. חשוב לשים לב שהרעילות שלהם עלולה להיות מדבקת. ילדים אשר גדלו בסביבה רעילה ולא יציבה בה ההורה היה לפעמים אוהב באופן קיצוני ובדרך כלל פוגע ומשפיל, גדלים לאנשים מבוגרים המאמינים שכך העולם נראה, יחסים רעילים הם נורמלים מבחינתם.

מתי נוותר על התמודדות עם אנשים רעילים וננתק קשר? במערכות יחסים אשר פוגעות יותר מאשר מקדמות, יש לשקול מה נכון לך. ישנן מערכות יחסים אשר  אפשר לצמצם את הקשר, להכיר במגבלות, לקבל את האדם כפי שהוא ולקחת את דבריו בערבון מוגבל מאוד. לא תמיד צריך לנתק קשר. אבל, חשוב להיות מודע מה קורה לך במפגש עם אדם רעיל ולנהוג בהתאם למה שנכון לך.

לעומתם אנשים מעצימים ומזינים מאופיינים בתכונות הפוכות – בנוכחותם מאפשרים צמיחה ושגשוג. הם תומכים ומטפחים את הצמיחה ההתפתחות שלך. עוזרים להגשים חלומות, מאמינים בך ועוזרים לך לבנות ולשמר את הבטחון העצמי. הם מעודדים, מניעים לפעולה ולאמונה שאתה יכול להיות טוב יותר ממה שחשבת. הם יסייעו מבלי לצפות לתמורה. הם מעודדים מבלי לדרוש וללחוץ עלייך. אפשר לסמוך עליהם שיהיו בשבילך מבלי לפחד שיאכזבו.  לרוב מדובר באנשים שמחים ושלמים הבטוחים בעצמם. יש בהם אנרגיה טובה וכך גם הם משדרים לסביבתם.

ניתן לסמוך על אנשים אלה שלא יאכזבו ויפנו אליך עורף. אמינותם ויציבותם היא מפתח לתחושת בטחון. יש להם יושרה פנימית, יגידו מה הם חושבים באופן כנה אבל מאפשר הקשבה ושינוי.

כאמור, נוכחותם של אנשים מעצימים ומזינים בחיינו חיונית לקיום קשרים מיטיבים, לבטחון ביחסים, לתחושה שאפשר לטעות אבל אפשר גם לשפר ולתקן. שביקורת לא נועדה להשפיל אלא לתקן וללכת הלאה.

תלמדו, תשנו, אבל אל תאבדו את עצמכם בתהליך.  מותר להפסיק יחסים רעילים, להתרחק מאנשים הפוגעים בך. מותר לך לכעוס, להיות אנוכי ולא תמיד לסלוח. אינך צריך להתנצל על שאתה שומר על עצמך.

 

 

נעים להכיר

שלום, שמי חוה אוסטרובסקי, עובדת סוציאלית המתמחה בטיפול ויעוץ פרטני, זוגי ומשפחתי בסביבה אמפטית, תומכת, מכילה ובטוחה, תוך שמירה על סודיות מוחלטת. הקליניקה היא באיזור פתח-תקוה.

שתפו את המאמר

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

מאמרים נוספים

עקבו אחרי